Results

CLIMATOP ORAE

Pierwsze na rynku szkło bazowe o obniżonym śladzie węglowym

DLACZEGO CLIMATOP ORAÉ®

ORAÉ® to prawdziwy przełom technologiczny Saint-Gobain Glass, który umożliwia rozwój oferty o pierwsze na rynku okien szkło z najniższym wbudowanym śladem węglowym. Rozszerzenie oferty było możliwe dzięki szeroko zakrojonym działaniom badawczo-rozwojowym w połączeniu ze znakomitym doświadczeniem zespołów produkcyjnych. To przełomowe rozwiązanie pomoże znacząco zmniejszyć ślad węglowy budynków, jak również przyczynić się do przyspieszenia rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.


Certyfikacja

ORAÉ® jest pierwszym na świecie szkłem bazowym o obniżonym śladzie węglowym (6,64 eq. CO₂/m2). W porównaniu do szkła PLANICLEAR® jest on o 42% mniejszy (dotyczy szkła o grubości 4mm). Wartość została potwierdzona w deklaracji środowiskowej produktu EPD (faza od kołyski aż po grób). Szkło ORAÉ® posiada Certyfikat Cradle to Cradle Certified® (C2C Certified®) na poziomie Brązowym w bardziej rygorystycznej wersji 4.0 natomiast w kryterium obieg zamknięty produktu ORAÉ uzyskało poziom Platinum (dzięki 64% zawartości stłuczki).

Szyby do okien CLIMATOP ORAE zostały nagrodzone tytułem EkoProdukt 2024 przyznawanym przez Stolarkę VIP

Czym jest Certyfikat Cradle to Cradle Certified®

Certyfikat Cradle to Cradle Certified® (C2C Certified®) to system oceny i certyfikacji produktów, który promuje podejście do zrównoważonego rozwoju poprzez inspirowanie innowacji w projektowaniu produktów. Certyfikacja ta skupia się na pięciu kluczowych kategoriach: zdrowych materiałach, ponownym wykorzystaniu materiałów, odnawialnej energii, gospodarowaniu wodą i sprawiedliwości społecznej. Produkty oceniane są pod kątem swojego wpływu na środowisko i ludzi na każdym etapie cyklu życia, od produkcji po utylizację i recycling. Celem Certyfikatu C2C Certified® jest wspieranie tworzenia produktów, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska, a także zaprojektowane z myślą o zamkniętym cyklu życia, co oznacza, że mogą być w pełni odzyskane i ponownie wykorzystane, co minimalizuje odpady i negatywny wpływ na środowisko.


Zastosowanie

Szyby zespolone na bazie szkła float ORAÉ® mogą być stosowane w stolarce okiennej zarówno w nowym budownictwie jak i w procesie termomodernizacji.

  • Połączenie szkła ORAÉ® z powłokami ECLAZ® gwarantuje znakomitą efektywność energetyczną, dostęp do światła, estetykę i design. 
  • Zastosowanie powłok COOL-LITE® SKN 176 zapewni odpowiedni komfort latem, chroniąc pomieszczenia przed przegrzewaniem

Zalety

Seria ORAÉ® gwarantuje ograniczenie wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego. Jest to możliwe poprzez zastosowanie:

  • Szkła bazowego ORAE®, które posiada zweryfikowaną Deklarację Środowiskową Produktu (EPD) i jest szkłem o niskim śladzie węglowym dzięki  zastosowaniu w procesie produkcji dużej ilości stłuczki szklanej i odnawialnych źródeł energii.
  • Wysokoselektywnego szkła z rodziny COOL-LITE® SKN 176 ORAE® o znakomitej efektywności energetycznej co wpływa znacząco na redukcję emisji dwutlenku węgla zmniejszając zapotrzebowanie na energię w okresie eksploatacji budynku. Szkło gwarantuje optymalny dostęp do światła dziennego, skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i doskonałą izolacyjność termiczną. 
  • Niskoemisyjnego szkła z linii CLIMATOP PRIME ECLAZ® ORAE® co pozwalają znacząco zredukować koszty ogrzewania – dzięki najlepszej izolacyjności termicznej w szybie dwukomorowej zatrzymują wewnętrzne ciepło domu. Przepuszczają też energię cieplną słońca, a w mroźne dni stanowią dodatkową izolację, pozwalając zmniejszyć straty ciepła i realnie wesprzeć system grzewczy domu jednocześnie dbając o optymalne doświetlenie pomieszczeń.

Parametry

W tabeli przedstawione są parametry zespoleń na bazie szkła ORAE:

parametry

 


Zrównoważony rozwój

Wyjątkowo niski ślad węglowy szkła bazowego ORAÉ®, uzyskano dzięki wykorzystaniu pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej jako głównego surowca do produkcji szkła (ok. 70% stłuczki, w tym 55% pochodzącej ze źródeł zewnętrznych) i energii odnawialnej. W efekcie, ORAÉ® oferuje najniższy ślad węglowy dostępny na rynku (o ok. 40% mniej niż dotychczas).
Znakomita efektywność energetyczna ECLAZ® i COOL-LITE® SKN 176, wpływa znacząca na redukcję emisji dwutlenku węgla zmniejszając zapotrzebowanie na energię w okresie eksploatacji budynku. Szkło gwarantuje optymalny dostęp do światła dziennego, skuteczną ochronę przeciw przeciwsłoneczną oraz doskonałą izolacyjność termiczna.


Produkty

COOL-LITE SKN 176 II

Wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne

ECLAZ

Źródło światła i dobrego samopoczucia