Results

Kamienica Oppenheimów we Wrocławiu

LITE-FLOOR, STADIP

Historyczny Dom Oppenheimów znów jest ozdobą ścisłego centrum Wrocławia. Był nią przed laty, nawet po wojnie, ponieważ kamienica, jako jedna z nielicznych, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała bombardowania. Opuszczone przez lata pomieszczenia ponownie tętnią życiem.

Projekt modernizacji, przebudowy i rozbudowy zabytkowej kamienicy został zaprojektowany przez słynne biuro architektoniczne J. Mayer H. z Berlina. Realizacja projektu została przeprowadzona w ścisłej współpracy z niemieckimi i polskimi restauratorami oraz organizacjami zajmującymi się ochroną zabytków.


Opis

Zabytkowy budynek pochodzący z XIII wieku przeszedł kompleksową renowację i rewitalizację – prace trwały pięć lat. W efekcie uzyskano w pełni funkcjonalną przestrzeń, w której harmonijnie łączą się barokowe polichromie z ultranowoczesnymi przeszkleniami. Ta realizacja wyznacza kierunek przedsięwzięciom renowacyjnym w Polsce i stanowi wzór praktyk konserwatorskich.

Odrestaurowana z największą starannością kamienica jest siedzibą Fundacji OP ENHEIM propagującej kulturę polsko-niemiecką. Zajmowana przez nią przestrzeń obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze oraz przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. W kameralnej Sali Herz, odbywać się będą spotkania kulturalne, panele dyskusyjne oraz kameralne koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej. Wewnątrz historycznego Domu Oppenheimów znajdują się również biura partnerskie, mieszkanie dla artystów-rezydentów oraz modne lokalne gastronomiczne.


Wykorzystane produkty

W trakcie prac renowacyjnych i rewitalizacyjnych podniesiono standard użytkowy budynku. Ciągi komunikacyjne zostały wyposażone w subtelne, przezroczyste balustrady. Nadają historycznemu wnętrzu nowoczesny szyk, ale nie odwracają uwagi gości, budując przy tym wrażenie otwartej, niczym nieograniczonej przestrzeni. Zastosowanie przezroczystego szkła należy do rzadkości w projektach rewitalizacyjnych, ale oszklone klatki schodowe i korytarze w Domu Oppenheimów udowadniają, że warto porzucić architektoniczne obawy.

Na szczególną uwagę zasługuje szklany, zewnętrzny taras na dachu kamienicy, z którego rozciąga się widok na wszystkie budynki położone na wrocławskim Rynku. Zakład Saint-Gobain Glassolutions w Pruszkowie pomógł zrealizować ten wspaniały projekt, dostarczając duże szklane formatki podłogowe LITE-FLOOR, o pięknym, designerskim charakterze. Efekt niczym nieograniczonej przestrzeni został uzyskany. Szklana podłoga wykonana z bezpiecznego, transparentnego szkła to niebanalne, nowoczesne i wyjątkowo piękne rozwiązanie. Oprócz niezwykłego wyglądu, podłoga szklana umożliwia dotarcie do wnętrza większej ilości światła dziennego oraz pozwala podejrzeć życie we wnętrzu, w tym przypadku przepięknej, barokowej kamienicy. Nawet stojąc na parterze kamienicy i spoglądając w górę możemy zobaczyć kawałek nieba. Szklana podłoga na dachu Kamienicy Oppenheimów to już kolejna, po wrocławskim Placu Wolności, realizacja szklanej podłogi we Wrocławiu.

Realizacja z firmą – KER+IIIMR

Podoba Ci się ta realizacja?