Results

Kopiec Kościuszki w Krakowie

EGLAS, COOL-LITE SKN 165 II

„Kopiec Kościuszki w Krakowie wzniósł naród polski w latach 1820 – 1823 jako symboliczną mogiłę w hołdzie bohaterowi dwóch kontynentów - Tadeuszowi Kościuszce, generałowi amerykańskiemu i polskiemu oraz obywatelowi honorowemu Republiki Francuskiej. Złożoną w nim ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego – Racławic, Szczekocin i Maciejowic oraz z pól bitew o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w których uczestniczył Kościuszko. Kopiec ten jest najstarszym pomnikiem ku czci Kościuszki , umiłowanym miejscem Polaków i znanym punktem na globie ziemskim, a ostatnio wraz z otoczeniem został uznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomnik Historii.

W latach 1850 - 1856 austriackie władze wojskowe w ramach fortyfikowania Krakowa jako Twierdzy wzniosły wokół Kopca Fort nr 2 „Kościuszko” . Fort ten bronił dostępu do rdzenia Twierdzy Kraków od zachodu. Pod koniec II wojny światowej i w pierwszych latach po wojnie Fort został częściowo zniszczony, lecz jako arcydzieło architecturae militaris jest obecnie odbudowywane.”

Prof. dr Mieczysław Rokosz
Prezes Komitetu Kopca Kościuszko

 


Opis

W części fortu administrowanej przez Komitet Kopca Kościuszki, który jest historycznym i prawnym opiekunem Kopca przeprowadzane były prace konserwatorsko adaptacyjne dla stałej wystawy muzealnej pt. „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”. 


Wykorzystane produkty

Szkło grzewcze EGLAS w zespoleniu ze szkłem przeciwsłonecznym COOL-LITE SKN 165 II zostało zamontowane na dachu dziedzińca o powierzchni 300 mkw, żeby nie tylko cieszyć się pięknym widokiem w okresie zimowym, ale również odczuwać komfort termiczny w okresie letnim. Dzięki temu dziedziniec będzie mógł być wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza i konferencyjna Muzeum.

Projekt: Florek W., Kulka B., architekci. Biuro architektoniczne s.c.


Produkty

EGLAS - SZKŁO GRZEWCZE

Bez śniegu, bez przeciągów, bez skraplania, bez chłodu w budynku

Podoba Ci się ta realizacja?