Results

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL im. Michała Spisaka

Muzyka musi wejść w społeczeństwo – to hasło przewodnie wszystkich wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, który potrwa aż do października w Dąbrowie Górniczej.
Sponsorem Głównym wydarzenia jest Saint-Gobain Innovative Materials!

ZAPOMNIANY KOMPOZYTOR

Michał Spisak był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją, szczególnie zaś z Paryżem. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą. Choć jego życiorys przypomina historię Fryderyka Chopina, to w przeciwieństwie do pianisty o Michale Spisaku niestety zapomniano, a jego twórczość spotkał ten sam los. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka ma to zmienić! Ma przywrócić społeczeństwu postać słynnego rodaka, a jego utwory ponownie mają ujrzeć światło dziennie i być prezentowane na rodzimych scenach.

MUZYKA DLA KAŻDEGO

Michał Spisak był orędownikiem szerzenia muzyki klasycznej wśród ludzi bez względu na ich pochodzenie, wiek, stan majątkowy. To właśnie jego słowa – muzyka musi wejść w społeczeństwo –zainspirowały organizatorów: Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach do stworzenia festiwalu. Częścią festiwalu jest odbywający się od 2007 roku, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Już wkrótce na scenach Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się ponad 120 młodych instrumentalistów z całego świata m.in. z Kostaryki, Meksyku, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i licznych krajów europejskich – w tym z Polski. Staną oni w szranki o statuetkę Michała Spisaka i tytuł laureata konkursu w specjalnościach obój, klarnet i fagot.

Festiwal Michała Spisaka

 

08/31/2021 - 15:03
Event