Results

Nowoczesny i energetycznie wydajny budynek ze szkłem grzewczym EGLAS Saint-Gobain

Nowoczesny i energetycznie wydajny budynek ze szkłem grzewczym EGLAS Saint-Gobain - rozmowa z ekspertem Remigiuszem Ogrodzińskim, EGLAS Global Product Managerem z Glassolutions Polska.

 

Remigiusz Ogrodziński

Remigiusz Ogrodziński
EGLAS Global Product Manager
Glassolutions Polska

Architekci i inwestorzy planując budowę domu, na każdym etapie projektu podejmują decyzje dotyczące materiałów budowlanych. Jakie czynniki sprawiają, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystywane są szkła grzewcze, takie jak EGLAS?

EGLAS jest innowacyjnym rozwiązaniem grzewczym, dzięki któremu możemy wyeliminować niedogodności z którymi zmagają się Klienci, takie jak kondensacja pary wodnej na szkle, czy też pokrywa śnieżna na dachu lub świetliku. Szkło to zapewnia także komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, poprzez wyeliminowanie efektu zimnego okna. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, szkło to może nawet pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania. Mechanizm działania „ciepłego szkła” takiego jak EGLAS oparty jest na dwóch czynnikach: prądzie elektrycznym i powłoce z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Szyby EGLAS dostępne są w wersji podwójnie lub potrójnie zespolonej, a także w postaci szkła laminowanego.

Jakie udogodnienia konstrukcyjne wynikają z zastosowania szkła grzewczego EGLAS?

EGLAS rozwiązuje problemy konstrukcyjne dotyczące konserwacji i przejrzystości, związane z parowaniem lub odśnieżaniem. Przy odpowiedniej konfiguracji, można zrezygnować ze standardowych systemów grzewczych jakim są np. zajmujące przestrzeń pomieszczenia grzejniki.

 

Szkło EGLAS wykorzystywane jest zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jakie są dokładne parametry i możliwości jego zastosowania?

Szkło EGLAS może być wyprodukowane jako szyba zespolona dwu- lub trzy- komorowa składająca się ze szkła hartowanego, lub hartowanego i laminowanego, o grubości 16mm - 70mm. Tego typu szkło znajdzie swoje zastosowanie m.in. w fasadach, oknach, świetlikach dachowych, ogrodach zimowych, czy też zewnętrznych podłogach szklanych. Co istotne – parametr przepuszczalności światła w tych szybach mieści się w granicach 20-68% w zależności od konfiguracji szyby zespolonej. Szkło to także może być wykonane jako pojedyncze, hartowane i laminowane w przykładowych konfiguracjach EGLAS 44.4; 10 mm lub EGLAS 66.4; 14 mm. Ten typ produktu znajdzie zastosowanie w ściankach wewnętrznych, daszkach szklanych, czy też podłogach szklanych.

Rozwiązania tego typu kojarzone są z wysokimi kosztami utrzymania. Jak wygląda ta kwestia w przypadku szkła EGLAS?

Na to zagadnienie należy spojrzeć wielopłaszczyznowo. Montaż jest porównywalny do standardowych rodzajów przeszkleń, zaś w zależności od pełnionej funkcji, szkło to może dać dodatkowe profity w postaci oszczędności na doświetlaniu pomieszczeń (brak śniegu i pary wodnej), czy też konserwacji. Jeśli spojrzymy na funkcję grzewczą, to sam montaż jest znacznie tańszy od standardowych systemów grzewczych, a  przy określonych warunkach - może być też bardziej efektywny kosztowo.

Jak wyglądają kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania?

EGLAS jest szkłem bezpiecznym hartowanym, lub też laminowanym. Szkło to może występować w kombinacjach z produktami utrudniającymi włamanie, kuloodpornymi, czy też przeciwpożarowymi. EGLAS spełnia wszelkie europejskie wymogi odnośnie bezpieczeństwa elektrycznego. Sama powierzchnia grzewcza jest zabezpieczona przed bezpośrednim kontaktem.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania tego typu szkła?

Poza wspomnianymi funkcjami i idącymi za nimi zaletami, ta technologia grzania nie generuje ruchu powietrza, dzięki czemu nie wzbudza kurzu, co jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. EGLAS może być podłączony bezpośrednio pod 230V, co znacząco ułatwia montaż i przygotowanie planu elektrycznego. Produkt ten można zintegrować z systemami inteligentnych domów.

 

 

Co wyróżnia EGLAS spośród innych, dostępnych na rynku szkieł grzewczych?

Zintegrowany system grzewczy jest niewidoczny. Nie mamy w tym produkcie zatopionych przewodów które znamy m.in. z szyb samochodowych, które zwłaszcza podczas słonecznych dni zaburzają widoczność. Żywotność tej technologii jest także nieporównywalna do innych analogicznych rozwiązań dostępnych na rynku, co potwierdza gwarancja Grupy Saint-Gobain i kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji tego typu produktów.

Urbaniści i architekci projektujący nowoczesne przestrzenie miejskie coraz częściej wykorzystują wielkopowierzchniowe przeszklenia. Jak sprawdza się EGLAS przy tego typu rozwiązaniach konstrukcyjnych?

Ze względu na swoje właściwości, szkło grzewcze wykorzystywane jest w wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie obiektach. Jedną z najnowszych realizacji, w której zastosowano EGLAS jest dach nad patio restauracji jednego z warszawskich hoteli, gdzie wykorzystano prawie 160 m2 naszego szkła. Niezależnie od warunków atmosferycznych, przebywający tam goście będą mieć idealnie przejrzysty widok na niebo, a właściwości grzewcze EGLAS pozwolą utrzymać komfortową temperaturę, niezależnie od pory dnia. Patio będzie więc nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również wyjątkowo funkcjonalne i komfortowe dla gości, co jest swego rodzaju standardem obiektów ze szkłem grzewczym EGLAS.

06/21/2017 - 10:30
Product