Results

Dom jednorodzinny w standardzie MULTI-COMFOTRT

SZYBY CLIMATOP LUX

Budynek jednorodzinny zbudowany został w Stawigudzie, pod Olsztynem. Wkomponowuje się w piękny, warmiński krajobraz, dając możliwość propagowania systemów i rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa. Dom został wzniesiony w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej, o jednej kondygnacji nadziemnej i użytkowym poddaszu. Jest niepodpiwniczony. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 256 m2, a powierzchnia ogrzewana: 205,9 m2. 

 


Opis

Budynek uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 15 kWh/(m2*a), co daje mu status domu pasywnego. Konstrukcja składa się z dwóch brył usytuowanych pod kątem względem siebie. Pierwsza wykonana została w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie nowczesnych pakietów dwukomorowych CLIMATOP LUX (powłoki Planitherm Lux) pozwoliło uzyskać:

  • Darmową energię – CLIMATOP LUX wykorzystując zaawansowane technologie wychwytuje darmową energię cieplną pochodząco ze światła słonecznego, co pomaga ogrzać budynek
  • Izolację termiczną – doskonałe parametry termiczne zatrzymujące ciepło wewnątrz pomieszczenia oznaczają niższe zużycie energii potrzebnej do ogrzewania
  • Klasę A energooszczędności – obowiązujące już w wielu krajach europejskich i wkrótce w Polsce regulacje nakładają na producentów stolarki obowiązek znakowania okien klasami energetycznymi. Osiągnięcie najwyższej klasy energooszczędności mogą zapewnić jedynie najnowocześniejsze produkty takie jak szyby CLIMATOP LUX.
  • Wysoką przejrzystość – szyby CLIMATOP LUX maksymalizują ilość przepuszczanego światła do wnętrza pomieszczenia bez efektów mgły i przyciemnienia charakterystycznych dla standardowych szyb dwukomorowych, pozwalając na ograniczenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia
  • Eliminację kondensacji – szyby CLIMATOP LUX z ciepłymi ramkami Swisspacer pomagają praktycznie całkowicie wyeliminować kondensację pary wodnej na krawędziach szyb oraz likwidują zimne miejsca w okolicach okien

Wykorzystane produkty

Dzięki zastosowaniu konkretnych systemowych rozwiązań, dom daje swoim użytkownikom wiele korzyści. Jest to dostrzegalne i wyczuwalne od momentu wejścia do budynku. Dom jest bardzo dobrze doświetlony. Łączna powierzchnia okien to prawie 70m2, z czego przeszklenie po stronie południowej wynosi 22,1m2, zaś od północy aż 12,4m2. Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla okien od strony południowej i zachodniej wynosi g=0,62.

Główne zalety zastosowania szyb Climatop Lux:

  • Komfort – ponad 62% energii słonecznej przedostaje się do wnętrza mieszkania, co stanowi o ¼ więcej darmowej energii w porównaniu do tradycyjnych okien trzyszybowych, co wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń.
  • Przejrzystość – więcej światła. Aż 73% światła przedostaje się do pomieszczenia ograniczając zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia wnętrz.
  • Oszczędność – mniejsze wydatki na energię i ogrzewanie, dzięki niskiemu współczynnikowi Ug=0,6. Szkło skutecznie utrzymuje ciepło wewnątrz mieszkaniapowodując kolejne oszczędności na ogrzewaniu.

Produkty

Szkło bezpieczne STADIP

Ochrona, to pojęcie podstawowe zarówno w kwestii zaspokojenia potrzeb bezpieczeństwa ludzi, jak również w zakresie spełnienia wymogów obowiązujących norm i przepisów.

Projektując budynek dokonaliśmy analizy kilku technologii celem doboru optymalnych rozwiązań, spełniających zadane parametry zarówno w obszarze energooszczędności, jak również innych elementów, mających przełożenie na komfort użytkowania. Jeżeli chodzi o okna wybór padł na przeszklenia z wysoką przepuszczalnością energii słonecznej - Climatop Lux.

Inż. Arch. Jacek Roćko

Podoba Ci się ta realizacja?