Results

Tower Bridge

PLANITHERM ULTRA N II, DIAMANT, LITEFLOOR

Z okazji 120 rocznicy słynnego londyńskiego mostu Tower Bridge, firma Glassolutions zabudowała na 11-metrowej kładce zawieszonej na wysokości 42 m szklaną podłogę, przez którą turyści mogą podziwiać Tamizę, ulice i chodniki w dole.


Opis

0 czerwca 1894 roku książę Walii, a późniejszy król Edward VII, uroczyście otworzył most Tower Bridge będący dzisiaj jedną z najważniejszych wizytówek Londynu. W jego budowę trwającą 8 lat i ukończoną w 1892 roku zaangażowanych było pięciu głównych wykonawców i 432 niestrudzonych robotników.

Od tamtego czasu przeszklenie wysoko zawieszonego przejścia było największą zmianą w konstrukcji budowli. Ta nowa i niesamowita atrakcja pozwala odwiedzającym cieszyć się spektakularnym widokiem nie tylko na tętniący życiem Londyn, ale również na mechanizm mostu - obserwowanie dwóch ogromnych przęseł unoszących się nad Tamizą gwarantuje niezapomniane wrażenia.


Wykorzystane produkty

Firma GLASSOLUTIONS wygrała przetarg na zaprojektowanie i wykonanie szkła (o charakterystyce lustra weneckiego), które wbudowano w podłogę 11,5-metrowej kładki na moście Tower Bridge. W miejsce starej podłogi zamontowano stalową ramę, w której umieszczono nowe tafle podłogowe o grubości 80 mm składające się z siedmiu warstw szkła: niskoemisyjnego laminowanego szkła PLANITHERM ULTRA N II, szkła DIAMANT oraz antypoślizgowego szkła LITEFLOOR, dzięki którym nowa konstrukcja nie pęknie nawet pod ciężarem sześciu słoni!

Ta niestandardowa szklana podłoga charakteryzuje się niezrównaną trwałością i wysoką odpornością na zewnętrzne siły: może oprzeć się silnym wiatrom czy nawet uderzeniu statku.  Równie ważne w projekcie było wzięcie pod uwagę bezpośrednich oddziaływań na szkło oraz sposobu łatwej naprawy podłogi w przypadku uszkodzeń – w ciągu roku po moście spaceruje bowiem średnio ponad 600 000 turystów. W tym celu podłogę wyposażono w dodatkową warstwę zabezpieczającą umożliwiającą szybką i prostą wymianę w czasie krótszym niż 8 godzin, nie naruszając przy tym integralności konstrukcji.


Dodatkowe informacje
To niezwykłe osiągnięcie jest zasługą ogromnej pracy zespołów Glassolutions połączonej z wiedzą i doświadczeniem inżynierów Tower Bridge. Nową konstrukcję zbudowano w taki sposób, aby nie zakłócała ruchu pieszych i pojazdów po moście czy statków i łódek po rzece. Most Tower Bridge, jeden z najbardziej spektakularnych zabytków Londynu, jest widoczny niemal z każdego miejsca metropolii. Podziwianie unoszących się przęseł i przepływających pod nim statków było jak dotąd niemożliwe tylko z poziomu jego kładki. Teraz, dzięki jej oszklonej podłodze, każdy może obserwować ten wspaniały widok z wyjątkowej perspektywy, tuż pod własnymi stopami.

Produkty

DIAMANT

Ekstra białe szkło o wysokiej przezierności

"Po raz pierwszy turyści mogą podziwiać ulice Londynu i Tamizę z tak niezwykłej perspektywy."

Chris Earlie, business manager at Tower Bridge

Podoba Ci się ta realizacja?