Results

Vancouver Convention Centre

DIAMANT

Jeden z najbardziej wyjątkowych miejskich budynków Ameryki Północnej – centrum kongresowe położone w dzielnicy portowej Vancouver, które jako pierwsze na świecie uzyskało platynowy certyfikat LEED - łączy w swojej konstrukcji troskę o środowisko, tętniącą życiem lokalną kulturę i życie miejskie, których współzależności podkreślają architektoniczna forma i materiały użyte do jego budowy.


Opis

Otwarte w kwietniu 2009 r. centrum Vancouver Convention Centre West jest odzwierciedleniem funkcjonalności, walorów estetycznych i zrównoważonego rozwoju. Główną ideą, jaka przyświecała projektowi, było stworzenie budynku cenionego nie tylko za swoją praktyczność i piękno, lecz również promowanie ochrony środowiska. Zostało to wyróżnione przyznaniem platynowego certyfikatu LEED przez Canada Green Building Council. Do elementów konstrukcji, które szczególnie podkreślają proekologoiczną postawę, należy zielony dach o powierzchni sześciu akrów porośnięty lokalnymi roślinami oraz system efektywnej gospodarki wodą morską do ogrzewania i chłodzenia budynku.


Wykorzystane produkty

Budynek Vancouver Convention Center West został wybudowany jako centrum medialne zorganizowanych w mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2010 roku. Każdego dnia imprezy zdawali z niego relacje dziennikarze z ponad 7000 mediów. Główną cechą konstrukcji budynku jest szklana, niczym nieograniczona fasada oferująca zapierający dech w piersiach widok na pasmo górskie North Shore, Stanley Park oraz zatokę Burrard. By uzyskać taki efekt, zamiast pionowych metalowych elementów usztywniających elewację, do wzmocnienia systemu przeszklenia zapewniającego znakomitą kontrolę światła słonecznego użyto 19-milimetrowych stabilizatorów ze szkła bezpiecznego SECURIT-H. Dzięki ekstra przejrzystemu szkłu DIAMANT goście centrum mogą poczuć się bliżej otaczającej ich natury. W szybach izolacyjnych ograniczających przepuszczalność światła słonecznego zastosowano również szkło DIAMANT o niskiej zawartości tlenku żelaza, które nie tylko zapewnia naturalne światło dzienne o neutralnej barwie, lecz również optymalne bezpieczeństwo.

Oglądając budynek z lotu ptaka, oko przykuwa wyjątkowy zielony dach o powierzchni 6 hektarów. Dzięki posadzeniu na nim lokalnych odmian traw i krzewów, stanowi on naturalne środowisko dla ptaków i owadów. Jest on także doskonałym izolatorem ciepła. Dzięki specjalnemu systemowi pomp woda z oceanu jest przepompowywana na dach, zapewniając odpowiednie chłodzenie latem i ogrzewanie zimą.


Dodatkowe informacje

Zaprojektowana z myślą o środowisku architektura Vancouver Convention Centre West doskonale współgra z lokalną kulturą i pobliskimi budynkami. Centrum kongresowe idealnie komponuje się ze otwartą przestrzenią publiczną i zwiększa atrakcyjność dzielnicy portowej miasta. Łącząc się z istniejącym pasem zieleni, stanowi przedłużenie publicznej promenady i trasy rowerowej prowadzącej do miejskiego parku.


Produkty

DIAMANT

Ekstra białe szkło o wysokiej przezierności

Podoba Ci się ta realizacja?